piątek, 9 grudnia 2016

Ulica Ringelbluma

Ulica Ringelbluma znajduje się na warszawskiej Woli, na osiedlu Koło. Znajduje się pomiędzy ulicą Ożarowską i ulicą Sitnika, graniczy z ulicą Raszei oraz Deotymy.


Ulicą Ringelbluma przechodziłam kilkadziesiąt razy, jednakże jakoś nigdy nie interesowałam się tym kim był patron tej ulicy.

A więc...

Emanuel Ringelblum urodził się 21.11.1900 roku w Buczaczu, we wschodniej Galicji. W 1922 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1927 roku otrzymał tytuł doktora historii za pracę pt. "Żydzi w Warszawie od czasów najdawniejszych do 1527 roku".
Do wybuchy wojny opublikował ponad 100 artykułów, monografii i rozpraw na tematy związane z ludnością żydowską.
We wrześniu 1939 roku był jednym z organizatorów obrony cywilnej w żydowskiej części Warszawy. Od lipca 1940 roku był współtwórcą Żydowskiej Samopomocy Społecznej, w której prężnie działał.
Emanuel Ringelblum utworzył Podziemne Archiwum Getta, w którym dokumentowano zbrodnie nazistowskie, a także zbierano wszelkie materiały i informacje o instytucjach, które działały w gettcie. Prowadził prace badawcze oraz kronikę warszawskiego getta. Nawet akcja likwidacji getta nie powstrzymała go od dokumentowania losów tamtejszej ludności.
Latem 1942 roku uniknął wywiezienia do obozu zagłady, a rok później wraz z żoną i trzynastoletnim synem wydostał się z getta. W kwietniu 1943roku powrócił do getta, a podczas walk powstańczych został aresztowany i wywieziony do obozu SS w Trawnikach. Za pomocą ludzi z polskiego i żydowskiego podziemia, udało Mu się uciec z obozu. Powrócił do Warszawy, do schronu przy ulicy Grójeckiej.
7 marca 1944 roku schron został wykryty, a wszystkie znajdujące się w nim osoby zostały aresztowane i przewiezione na Pawiak. Trzy dni później wszyscy zostali rozstrzelani w ruinach getta.
19 kwietnia 1948 roku Emanuelowi Ringelblum, nadano pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi położone w walce zbrojnej z okupantem hitlerowskim.

Od 1961 roku imię Ringelbluma nosi jedna z ulic na warszawskim Kole.


Projekt osiedla, na którym znajduje się ulica Ringelbluma, zaczął powstawać jeszcze podczas okupacji. Osiedle zostało zaprojektowane w stylu modernistycznym.




Powstałe tu bloki uzyskały płynne kształty. Przy ich budowie zastosowano ciekawe detale takie jak osłony wejść w formie plasterków sera, wyginające się balustrady balkonów czy zdobienia przy wejściach do klatki schodowej.





Wśród bloków powstała także infrastruktura społeczna - przedszkole i plac zabaw dla dzieci.



Bloki są trzypiętrowe i tworzą jakby spójność.





Warto przespacerować się wzdłuż tej ulicy i przyjrzeć się architekturze.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz